2045/​758

Kaffeservice af sterlingsølv, bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål. Kaffekandens hank af ibenholt, lågknop af mørk bakelit. Udført og stemplet hos Svend Toxværd. Samlet vægt ca. 925 gr. H. 6–21. (3)

Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Kaffekande med mindre bule på undersiden af korpus.

Moderne kunst og design, 3. november 2020

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

2.600 kr.

2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.300 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.