2438/1147
Peridot- og perlevedhæng/broche af 9 kt. guld prydet med to facetslebne peridoter omkranset af talrige flodperler. Vægt ca. 2,5 g. B. 2,3 cm. L. 3,1 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En perle mangler.
Vurdering