1818/​842

Arne Norell, tilskrevet (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)

Et par lænestole med runde, tilspidsende ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt ryg betrukket med grønt stof. Udført 1940–1950'erne i Sverige. (2)

God restaureret stand. Ben med enkelte overfladeridser og -mærker. Senere ombetrukket og betræk uden bemærkninger.

Moderne kunst og design, 1. maj 2018

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK