911/​186

Peter Raadsig (f. København 1806, d. sst. 1882)

Italiensk bjerglandskab i Appenninerne med en kone på vej op til et krucifiks. Sign. P. R. 1842 Cervarra. Olie på lærred. 41×56.

Cervarra er en landsby i Appenninerne.

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK