Arthur Salm (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)
“The Silhouette”. En samling opsatser og lysestager af rustfrit stål og forgyldt metal, bestående af 13 dele. Sign. monogram. H. 8,5–21. (13)
Bestående af:
The Silhouette: Høj opsats. Formgivet 1955. H. 14.
The Silhouette: To høje opsatser i hhv. lille og stor, samt to lysestager. H. 8,5–15,5.
The Silhouette: Lysestage. H. 9.
The Golden Silhouette: Tre lysestager af forgyldt metal. Formgivet start 1970'erne. H. 14.
The Silhouette: Lyseslukker. Formgivet 1966. L. 22,5.
The Silhouette: Tre lysestager i hhv. lille, mellem og stor. H. 15–21.
Almindelig brugsslitage. Manglende holder af træ til lyseslukker.
Moderne kunst og design, 10. august 2021