845/​221

Stor russisk Fabergé panslavisk pragt kovsh af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje. Feodor Rückert for Karl Fabergé i Moskva 1908–1917, stemplet med den russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, lødighed 88, indridset inventarnr. 475 samt indridset og overstreget inventarnr. 28643. Vægt ca. 936 gr. H. 23. L. 22.

Proveniens: Sælgers oldefar, Oscar Kosslar, der var likørproducent i Irkutsk omkring 1900–1930. Hans to døtre blev begge gift med danskere, der arbejdede hhv. ved den transibiriske jernbane og i Store Nordiske Telegrafselskab. Familierne flyttede senere til Danmark.

Russisk kunst og antikviteter, 27. november 2013

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

1.300.000 DKK