2031/825
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Sæt på fire “Windsor” armstole af patineret eg med vertikale sprosser i ryg og sider. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og nogle løse samlinger. En stol med brud i ryg og en stol med brud under ene armlæn.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud