Lorenz Frølich (efter Veronese) (f. København 1820, d. Hellerup 1908)
Detalje fra “The Wedding in Cana”. Brylluppet i Kana. Usigneret. Olie på lærred. 72×90.
Motivet er en detalje fra værket “The wedding of Cana”, inventarnummer 142 på Louvre af Paolo Veronese (1528–1588).
Proveniens: Lorenz Frølichs oldebarn. Bruun Rasmussen auktion 805, 2007 nr. 766, samt Bruun Rasmussen auktion 2226, 2022 nr. 196.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer, reparationer, retoucheringer samt minimale afskalninger og minimalt stødmærke. Behov for en let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. maj 2024