919/​18

G. F. Clement (f. Frederiksberg 1867, d. København 1933)

Portræt af maleren Carl Frydensberg (1872–1944). 1894. Sign. Clement. Olie på lærred. 48×41.

Udstillet: Den Frie 1895 nr. 3 med titlen “Portræt af en ung Maler”.

Proveniens: Direktør Hansen (1895).

Clement og vennen og kollegaen Carl Frydensberg hører blandt de symbolistiske malere, og begge var en del af kredsen af danske nabier sammen med også Ludvig Find (1869–1945) og Mogens Ballin (1871–1914). Gennem deres venskab og kunstneriske fællesskab tilsluttede de sig og dyrkede de franske nabiers syntetisme og anti-naturalistiske kunstneriske idealer.

I 1893 rejste Carl Frydensberg til Tyskland og Italien med bl.a. L. A. Ring (1854–1933) og Vilhelm (1864–1916) og Ida Hammershøi (1869–1949) som rejsefæller, og senere rejste også Clement til Italien. Frydensberg og Clement opholdt sig hér i 1893–94, og af et brev fra Frydensberg 4. december 93 fremgår det, at han skal begynde på et portræt af Clement. Nærværende maleri, der er dateret 1894 i udstillingskataloget fra Den Frie, stammer antagelig også fra opholdet i Italien.

Nærværende maleri er tidligere fejlagtigt registreret af Poul Vad som værende udført af Vilhelm Hammershøi (Poul Vad: “Hammershøi. Værk og Liv”, 1988 s. 26 og 451).

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK