C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
“Parti fra Dortrecht, måneskin”. Sign. C. Frederik Sørensen 1862. Olie på lærred. 42×63.
Udstillet på Charlottenborg, 1862 nr. 203.
Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier nr. 441.
Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
13 bud