1948/​22

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

“Parti fra Dortrecht, måneskin”. Sign. C. Frederik Sørensen 1862. Olie på lærred. 42×63.

Udstillet på Charlottenborg, 1862 nr. 203.

Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier nr. 441.

Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Enkelte minimale afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

13 bud

20.000 DKK
19.500 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK