Maria Rubinke (f. 1985)
“Under My Surface”, 2011–12. Sign. og dateret med titel under basen. Porcelæn med dekoration i rødt og guld monteret på sortlakeret base i træ. Samlet H. 26. B. 36. D. 29.
Litteratur: Geng. på kunstnerens hjemmeside, mariarubinke.com, under 'Selected works 2012'. Udstillet: “Maria Rubinke - Pas på mig”, Galleri Franz Pedersen, Horsens, januar - marts 2012. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020