1946/331
Tre hjerteformede hovedvandsæg af sølv, bl.a. et graveret med ejerdata og datering 1771, bagsiden med blomst og ejerdata JGGDB, fremstår ustemplet. Et æg utydeligt stemplet samt et med uidentificeret mestermærke. 18–19. årh. Vægt 79 g. H. 6–8 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Et fodstykke/hals med reparation, muligvis senere fodstykke.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
24 bud