2436/​653

Arthur Köpcke (f. Hamburg 1928, d. Brøndbyvester 1977)

Uden titel. Sign. A. Köpcke 72. Collage af mixed media på papir. Bladstørrelse 70×50.

Proveniens: Galleri 38, København.

Arthur Köpcke (1928–1977) var en tysk-dansk kunstner, der spillede en central rolle i udviklingen af den avantgardistiske kunstscene i Europa i midten af det 20. århundrede. Köpcke, der oprindeligt var født i Hamburg, flyttede til København i 1950'erne, hvor han hurtigt blev en del af det danske kunstmiljø. Han er mest kendt som en pioner inden for den eksperimentelle og konceptuelle kunst, især som en del af den internationale Fluxus-bevægelse, der fokuserede på at nedbryde grænserne mellem kunst og liv.

Köpckes arbejde er kendetegnet ved en legende og intellektuel tilgang til kunst, hvor han ofte blandede tekst, billede og objekter i sine værker for at skabe komplekse, men tilgængelige kunstværker, der inviterede beskueren til aktiv deltagelse. Han var interesseret i kunstens kommunikative potentiale og skabte ofte værker, der udfordrede beskueren til at tænke over kunstens betydning og funktion.

Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?