1407/850
Carl Malmsten (f. 1888, d. 1972)
Spisestue af hvidlakeret træ, bestående af seks stole, sæder med rødt uld, rundt bord med to tillægsplader samt skænk med tre skuffer og tre låger. Mærket Bodafors, Design Carl Malmsten, Made in Sweden, 1962–1963. Bord H. 74. Diam. 115. L. 225. Skænk H. 96. B. 150. D. 39. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. februar 2014
Vurdering
Hammerslag