1931/​5

Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)

Både på Genevesøen, en stille dag. Sign. P. Mønsted Lac Leman 1889. Olie på lærred. 23×40.

Genevesøen hedder på fransk Lac Leman, og ligger ved Geneve på grænsen mellem Schweiz og Frankrig.

Fremstår nyligt renset. Enkelte mindre retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 29. juli 2019

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK