Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Både på Genevesøen, en stille dag. Sign. P. Mønsted Lac Leman 1889. Olie på lærred. 23×40.
Genevesøen hedder på fransk Lac Leman, og ligger ved Geneve på grænsen mellem Schweiz og Frankrig.
Fremstår nyligt renset. Enkelte mindre retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 29. juli 2019