1317/​638

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

“Marselis”. Vase af fajance, dekoreret med rødbrun glasur. Stemplet monogram, 2647. Udført og stemplet hos Alumina. H. 27.

Enkelte overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 23. april 2013

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK