Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)
Opstilling med høj, hvid kande, lille gul kande og en stabel bøger. Lyseblå baggrund, 1946. Sign. på bagsiden V.L. Olie på lærred. 82×60.
Litteratur: Preben Wilmann og Marianne Brøns: “Lundstrøm”, København, 1987, nr. 395. Proveniens: Grosserer Christian Kampmann, København.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. december 2022