Søren Kongstrand (f. Ejerslev, Morsø 1872, d. Esbjerg 1951)
Tre vaser af keramik. Dekoreret med hhv. mat rødlilla og grå glasur samt med rød lustreglasur. Sign. monogram SK. Unika. H. 28,5, 18 og 22. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Største vase med afslag på nederste kant. Mindste vase med lille glasurafslag på øverste kant.
Moderne kunst og design, 19. september 2017
12 bud