2448/​887

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Sofa-briks med stel af oregonpine. Under sæde to udtræksskuffer med greb af kernelæder. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med ternet stof. Antageligt udført hos Erhard Rasmussen. L. 202.

Litteratur: Thomas Mogensen: “Et fuldt møbleret liv”, afb. s. 159.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afslag. Træ med nuanceforskel.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

28 bud

514123 (Autobud) 11.000 DKK
923209 10.500 DKK
514123 (Autobud) 10.000 DKK
923209 10.000 DKK
514123 9.500 DKK
923209 9.000 DKK
514123 8.500 DKK
923209 8.000 DKK
514123 (Autobud) 7.500 DKK
923209 7.500 DKK
514123 (Autobud) 7.000 DKK
923209 7.000 DKK
514123 (Autobud) 6.500 DKK
923209 6.500 DKK
514123 (Autobud) 6.000 DKK
923209 6.000 DKK
514123 (Autobud) 5.500 DKK
923209 5.000 DKK
514123 (Autobud) 4.800 DKK
923209 4.600 DKK
514123 (Autobud) 4.400 DKK
923209 4.200 DKK
514123 (Autobud) 4.000 DKK
923209 3.800 DKK
514123 (Autobud) 3.600 DKK
923209 3.400 DKK
514123 3.200 DKK
879044 3.000 DKK