1424/1625
Turkmensk ersari asyk hjertevedhæng af sølv, prydet med farvede glassten, på kæde med kugleformede led. 19.-20. årh. Vægt ca. 698 gr. Vedhæng L. 28,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Sten med kantafslag.
Varia, 12. juni 2014
Vurdering
Hammerslag