Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
T-stol med stel af palisander. Sæde betrukket med sort skind. Formgivet 1957. Udført og mærket hos P. Jeppesen, 2003.
Jubilæumsmodel udført i 50 eksemplarer i forbindelse med Ole Wanschers 100-års fødselsdag, 2003. Dette eksemplar nr. 22/50 med plakette.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 4, s. 56–57.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og slitage.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024