1626/742
Erik Wørts (f. Købehavn 1916, d. Herlev 1997)
Fritstående tre-pers. sofa med runde, tilspidsende ben af eg. Sider, ryg samt løse sædehynder betrukket med lys blå uld. Formgivet 1952. Udført hos Henrik Wørts Møbelsnedkeri. H. 76 L. 182. D. 78.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer hos Illums Bolighus i 1963.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag