Erling Torvits, tilskrevet (, Danmark. 20. århundrede.)
Tre indskudsborde af palisander. Antagelig udført hos Heltborg Møbler, Fredericia. H. 53. L. 60. B. 40. (3)
Litteratur: Lignende model afbildet i Domus Danica, katalog, 1968.
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 19. februar 2013
28 bud