Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Udsigt over blomstermark mod Søborg Kirke.Usign. Olie på lærred. 29×32.
Proveniens: Arne Bruun Rasmussen, auktion 413, København, 1980, kat. nr. 116.
Én reparation. Ikke synlig. Minimale krakeleringer.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020