2131/513
Dansk snedkermester
Art Deco kommode af elm og elmerod. Front med fem skuffer med rundstok-greb. Udført 1920–1930'erne. H. 97. B. 60. D. 49.
Generelt i god original stand med alders- og brugspatina. Overfladekrakeleringer i finér på top of front. Herudover nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag