To højryggede armstole af mørkbejdset træ. Fransk barokform, 19. årh.s slutning. (2).
Proveniens: Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952), Christian VIII's Palæ på Amalienborg; herefter deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995), Christian VIII's Palæ på Amalienborg; derefter deres søn, Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til i dag.
Kong Christian X og Dronning Alexandrine af Danmark flyttede i forbindelse med deres bryllup i 1898 ind i Christian VIII's Palæ på Amalienborg. Her indrettede de dagligstuen med flere højryggede armstole i barokform, blandt andet disse to ovennævnte. Begge stole blev stående i palæet, da Arveprins Knud og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark overtog brugsretten til palæet. Den ene stol (med mørkerødt betræk) ses på et fotografi (til højre) fra 1970, hvor lokalet fortsat var dagligstue for Arveprinsparret.
Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg
Stel med almindelige brugstegn. Ene stol med oprindeligt defekt betræk. Den anden stol med nyere betræk
Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023
45 bud