1951/​513

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Lænestol med drejestel af aluminium. Sæde, løs hynde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 3316. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.

Brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med nogle krakeleringer. Ujævn fordeling af skum i ene armlæn hidrørende fra slitage.

Moderne kunst og design, 17. december 2019

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK