Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Lænestol med drejestel af aluminium. Sæde, løs hynde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 3316. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med nogle krakeleringer. Ujævn fordeling af skum i ene armlæn hidrørende fra slitage.
Moderne kunst og design, 17. december 2019