2109/​893

Dansk snedkermester

Fritstående tre-pers. sofa med ben og armlæn af bejdset bøg, “sko” af messing. Sæder, sider og ryg betrukket med lilla stof. H. 80. L. 159. D. 95.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stof med pletter, smuds og skjolder. Defekter langs keder. Løs samling ved ene armlæn.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag