1643/1670
Canton brush pot af elfenben rigt udskåret med figurer og arkitektur i landskab. Sen Qing ca. 1900. Base af hardwood. H. 13/15 cm.
Naturlige revner. Fremstår med alders- og brugsslitage. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Varia, 27. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag
25 bud