Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastol”. Et par armstole af kirsebær, løse hynder med naturskind. Model 4283. Tegnet 1944. Udført hos og mærket hos Fritz Hansen, 1968. (2)
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 104–105.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og stødmærker. Den ene stol med tørringsrevne på rygstykke. Hynder med pletter, ridser, revner og manglende knapper. Porøs skum i hynder. Nye hynder anbefales
Moderne kunst og design, 16. februar 2016