2023/​693

Dansk møbeldesign

Et sæt på fire lænestole af formbøjet sortlakeret rattan, udspændt i sæde og ryg med patineret cognacfarvet kernelæder samt sofabord med plade af røgfarvet glas. 1960'erne. Udført hos Horsnæs Møbelfabrik. H. 47. Diam. 80. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret kernelæder med ridser, mærker og skjolder.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag