2023/693
Dansk møbeldesign
Et sæt på fire lænestole af formbøjet sortlakeret rattan, udspændt i sæde og ryg med patineret cognacfarvet kernelæder samt sofabord med plade af røgfarvet glas. 1960'erne. Udført hos Horsnæs Møbelfabrik. H. 47. Diam. 80. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret kernelæder med ridser, mærker og skjolder.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag