1917/1658
En samling kinesisk sølv, bestående af to par kopper graveret med rondeller og med hanke i form af drage, samt pokal graveret med blomster. Kopper mærket Zhe Sheng Ming Ji An. 20. årh. Vægt 385 gr. H. 4,5–17 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Pokal med bøjede hanke, mindre indtryk.
Varia, 25. april 2019
Vurdering
Hammerslag