“Antik rokoko”, “Åkande” m.fl. Samling bestik af sølv. Mestre Cohr, Else M. Lyngdal m.fl. Overvejende Danmark, 20. årh. Vægt ekskl. dele med stål ca. 2685 gr. L. ca. 17–22,5 cm. (58)
Bestående af: “Antik rokoko”: 11 middagsskeer, 5 middagsgafler. “Åkande”: 9 middagsgafler, frokostgaffel, kagespade.
Andre mønstre: 15 middagsskeer, 13 middagsgafler, middagskniv, frokostgaffel, osteskærer.
20 dele pletsølv medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Variationer i mønster og størrelse. Overvejende graveret/punslet. Kagespade med revne. En middagsgaffel repareret - fremstår kortere end de øvrige og uden stempel. Enkelte middagsskeer med mærker fra elastikker.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
11 bud