2148/​717

Jo Hahn Locher (f. Slagelse 1876, d. Skagen 1960)

Et par skønvirkevaser af porcelæn dekoreret med organiske motiver hhv. gylden, beige og grå glasur samt blå, grå og brun glasur. Sign. monogram samt hhv 630 og 172. Udført hos Bing & Grøndahl. H. hhv. 14,5 og 20,5. (2)

Almindelig brugsslitage. Den minste vase med afslag på fodrand, den største med revne på øvre kant.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK