905/​92

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Købt af Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design i Oslo i november 2021.

“Flugten til Ægypten”. 1833. Usigneret. Olie på lærred. 92×77.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier, 1981, nr. 67. Beskrevet som: “Ikke belønnet guldmedaljeopgave”.

Litteratur: Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 nr. 42 (ikke udstillet).

Proveniens: Familien Konow i 1905. Konow var konsul og boede i Rom. Bruun Rasmussen auktion 143, 1962 nr. 227, afb. s. 23. Bruun Rasmussen auktion 160, 1963 nr. 144, afb. s. 33. Bruun Rasmussen auktion 622, 1996 nr. 127, afb. s. 77. Bruun Rasmussen auktion 795, 2008 nr. 247, afb. s. 45.

Christian Dalsgaard har udført en detalje med Madonna og Barnet efter nærværende maleri. Det maleri er også udbudt til salg på denne auktion (se katalog nr. 82).

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK