Giorgione, efter, 19. årh.s slutning
Portræt af en malteserridder. Usigneret. Olie på lærred. 81×66.
Originalen fra ca. 1515 befinder sig på Galleria degli Uffizi, Firenze. På bagsiden et laksegl herfra.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 179, 1965 nr. 53.
Én reparation/lap på bagsiden. Behov for rensning. Overfladeridser og mærker. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021