1946/​552

Karl Larsen (f. København 1897, d. Holte 1977)

Frugtplukkere. Sign. Karl Larsen 21. Olie på lærred. 92×72.

Karl Larsen var kun 20 år, da han i 1917 malede et billede, som blev et af hovedværkerne i den tidlige danske modernisme. Trappegang kaldte han billedet, der siden blev omtalt som ”ekspressionismens danske signatur”. Et par år senere indbragte et portræt udstillet på Charlottenborgs Forårsudstilling ham Eckersberg-medaljen. Senere slog Karl Larsen sig ned i Sydfrankrig, hvor han malede billeder, der udstrålede lys og stærke farver. På opfordring fra Karl Larsen slog vennerne Vilhelm Lundstrøm og Axel Salto sig også ned I Sydfrankrig. Da Karl Larsen i 1925 vendte tilbage til København, havde han i nogle år sin egen malerskole. Siden tilegnede han sig mosaik- og billedhuggerteknikken. I 1929 tildelte Akademiet ham en æresbolig i Holte. Kunstneren tog ofte til Frankrig, Italien og Portugal for at indfange motiver fra det Sydeuropa, han var så forelsket i.

Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag