2432/​871

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AT 33”. Sybord af massiv eg med to klapper, i sargen skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet samt underliggende hylde. Formgivet 1950. Udført og mærket hos Andreas Tuck, Odense. H. 60. L. 64/118. B. 57.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, på annoncesider.

Andreas Tuck/Salesco katalog, maj 1959.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

I Aarhus
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

607874 4.200 DKK
842827 4.000 DKK