2004/736
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
To kander af stentøj, modelleret med hank, dekoreret med brun harepelsglasur. Sign. GN. Udført hos Rörstrand. H. 23–30. (2)
Almindelig brugspatina, herunder overfladiske ridser.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag