2124/15
Fransk senempire kaffekande af sterlingsølv, prydet med bladfriezer, svungen tud i form af hundehoved, hævet på tre ben med løvepoter, med svungen hank af ibenholt. Mester Eugène Delebois, Paris 1827–1838. Stemplet med “Kingdom of Sardinia” lødighedsstempel for perioden 1824–1872. Vægt i alt 888 g. H. 30,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte små indtryk.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag