831/​34

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

Erhvervet af Fuglsang Kunstmuseum i september 2012.

“Fynsk landskab, i baggrunden Kjærum og Ebberup banker”. 1838–1839. Sign. D. (nederst ved rammekanten t. v. for midten). Olie på lærred. 63×73.

Leo Swanes fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 55. Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 78.

Udstillet: Charlottenborg 1839 nr. 77 (“Skovegn i Fyen”). Kunstforeningen og Fyns Kunstmuseum, “Dreyer 1816–1852. Malerier og tegninger”, 1989, udenfor katalog. Fyns Kunstmuseum og Den Hirschsprungske Samling, “Naturfortrolighed. Dankvart Dreyer 1816–1852”, 2006–2007, nr. 13, afb. fig. 15.

Litteratur: Leo Swane, “Dankvart Dreyer 1816–1852”, 1921 s. 49, afb. s. 43. Thomas Bruun, “Assens - Vestfyn og Grundloven 1849”, 1999 afb. på omslaget og s. 8 (udsnit).

Suzanne Ludvigsen,“Maleren Dankvart Dreyer” bind l, 2008 s. 120, afb. s. 119. Her omtaler hun maleriet som en af Dankvart Dreyers første nationalromantiske skildringer med “afvekslende Skove, Sletter, Søer og jævnt skraanende Bakker”. Hun nævner ligeledes at maleren, professor J. L. Lund havde nævnt for sine elever, “at det gjaldt at skabe ideale Danmarks-billeder, der skulle indeholde de smukkest tænkelige og samtidig mest typiske danske landskabstræk”. Nærværende maleri opfylder til fulde disse krav.

Proveniens: Købt af Kunstforeningen og udloddet 1840 til cand. jur. Ravn. Klædehandler Hvidberg (1921). Grosserer frk. Aase Hvidberg. ABR auktion 435, 1982, nr. 37, afb. s. 13.

Det var en stor triumf for den unge Dankvart Dreyer at Kunstforeningen købte nærværende maleri, efter at det havde været udstillet i 1839.

Dankvart Dreyers obligatoriske tegning til Kunstforeningen af maleriet findes på Fuglsang Kunstmuseum.

Malerier, 18. september 2012

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK