Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907)
Interiør med en kvinde, der forsøger at hente sin mand hjem fra et værtshus. Sign. Wenzel Tornøe. Grisaille. Olie på lærred. 51×66.
Et par mindre retoucheringer. Mindre krakeleringer og afskalninger. En afskalning/revne (ca. 1 cm) i midten af lærredet. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
13 bud