2109/​526

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Jagtstolen”. Hvilestol af eg, sæde og ryg med kernelæder. Model 2229. Formgivet 1950. Udført og mærket hos Fredericia Furniture, 2002.

Litteratur: Arne Carlsen, “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, s. 42–43.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 128–129.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Patineret kernelæder.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK

27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK