2109/526
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Jagtstolen”. Hvilestol af eg, sæde og ryg med kernelæder. Model 2229. Formgivet 1950. Udført og mærket hos Fredericia Furniture, 2002.
Litteratur: Arne Carlsen, “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, s. 42–43.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 128–129.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Patineret kernelæder.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag