902/​1079

Ann-Mari Forsberg (f. Stockholm 1916, d. 1992)

“Tobias”. Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik med geometrisk mønster i blå og violette nuancer. Formgivet 1953. Sign. AB MMF AMF. Udført hos AB Märta Måås-Fjetterström, anden halvdel af 20. årh. L. 210. B. 192.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK