2009/253
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Grønlandsk landskab med slædefærd. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70×100.
Krakeleringer. Mindre afskalninger og ridser langs kant. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag