1947/​989
Svend Hammershøi, Kähler: Tre vaser af lertøj, dekorerede med hhv. cremefarvet og sort/hvid dobbeltglasur. H. 15–21,5. (3)

Be­skriv­el­se

Tre vaser af lertøj, dekorerede med hhv. cremefarvet og sort/hvid dobbeltglasur, én modelleret med bladværk, én firsidet med svungen kant. Sign. HAK, de to stemplet Denmark. H. 15, 21 og 21,5. (3)

Vase med bladværk med reparation på hals, mindre glasurafskalninger samt krakeleringer i glasuren. En med minimalt slagmærke på halsrand.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne kunsthåndværk

Kunstner

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

Kähler

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

2.300 kr.

24 bud

2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
1.400 kr.
1.350 kr.
1.300 kr.
1.250 kr.
(Autobud) 1.200 kr.
1.150 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.