1947/989
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Tre vaser af lertøj, dekorerede med hhv. cremefarvet og sort/hvid dobbeltglasur, én modelleret med bladværk, én firsidet med svungen kant. Sign. HAK, de to stemplet Denmark. H. 15, 21 og 21,5. (3)
Vase med bladværk med reparation på hals, mindre glasurafskalninger samt krakeleringer i glasuren. En med minimalt slagmærke på halsrand.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag
24 bud