2109/​784

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Berit”. Rullebord af ask og birk med to klapper, stel af forkromet stål med hjul. Udført hos Karl Mathsson, Sverige. H. 63. L. 80. B. 38/94.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
1.000 DKK