2109/784
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Berit”. Rullebord af ask og birk med to klapper, stel af forkromet stål med hjul. Udført hos Karl Mathsson, Sverige. H. 63. L. 80. B. 38/94.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag