Wilhelm Camphausen (f. Düsseldorf 1818, d. sst. 1885)
Et rytterslag ud for en fæstning. Sign. W. Camphausen 1845. Olie på lærred. 28×44.
Minimale krakeleringer. Let overfladerensning anbefales.