2414/594
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund vase af lertøj med indridsede mønstre i relief. Dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 18. Diam. 14.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mundingens yderside med en mindre reparation ved et afslag samt enkelte retoucheringer ved glasurafskalninger.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
29 bud